Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Dom

W jakich przypadkach jest potrzebne energetyczne świadectwo budynku

Osoby mieszkające w budynkach postawionych po 2009 roku przeważnie mają temat świadectw energetycznych załatwiony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy z takich budynków musi mieć odpowiedni certyfikat. Lecz od 2023 roku sporo się zmieniło jeśli chodzi o obiekty starsze, ponieważ miała wtedy miejsce gruntowna nowelizacja przepisów prawa budowlanego. I zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami jeżeli ktoś planuje wynająć lub sprzedać dom czy mieszkanie postawione przed rokiem 2009, to obowiązkowo będzie musiał taki certyfikat zrobić.

Jeżeli tego nie zrobi, to się naraża na spore kary finansowe, które niekiedy mogą wynieść nawet do pięciu tysięcy. Jest to znacznie więcej niż kwota która będzie do zapłacenia za świadectwo energetyczne mieszkania, dlatego faktycznie nie opłaca się o tym obowiązku zapominać. Szczególnie że zrobienie takiego świadectwa wcale trudne nie będzie i bez problemów da się to zrobić przez tydzień czy dwa.

Na naszym rynku funkcjonuje dużo firm oferujących tego typu usługi, przeważnie ich propozycja jest bardzo podobna. W pierwszej kolejności rozpocząć należy od sprawdzenia, czy znaleziona firma rzeczywiście dysponuje odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania takich certyfikatów. Z formalnych rzeczy trzeba przesłać informacje dotyczące stanu obiektu, jego ocieplenia czy rodzaju, oraz kilka zdjęć. Po dostaniu tego wszystkiego audytor w przeciągu kilku czy kilkunastu dni przygotuje dokument i go prześle. Przeważnie koszt takiej usługi nie będzie większy niż kilkaset złotych, więcej trzeba zapłacić przy większych budynkach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY